Dřevostavby a požární odolnost

Dřevostavby se často setkávají s nepravdivým mýtem, že jsou při požáru výrazně rizikovější než stavby z jiných materiálů, například oceli nebo zděných konstrukcí. Pravdou však je, že moderní dřevostavby, pokud jsou správně navrženy a zkonstruovány, mají lepší požární odolnost než ocelové konstrukce a mohou se srovnávat i s cihlou nebo ytongem. Jak je to možné? Pojďme se podívat na detaily.
Požární odolnost dřevostaveb: Proč jsou bezpečnější, než si myslíte
Dřevo je samozřejmě hořlavý materiál, ale při požáru se chová odlišně než většina ostatních stavebních materiálů. Když začne dřevo hořet, vytváří na svém povrchu zuhelnatělou vrstvu, která působí jako ochranná bariéra proti dalšímu šíření ohně. Tato vrstva postupně zpomaluje hoření nebo ho úplně zastaví, což zvyšuje čas potřebný na záchranu majetku nebo evakuaci.
Oproti tomu ocelové konstrukce ztrácejí svou pevnost již při relativně nízkých teplotách. Vystavená ocel při požáru rychle měkne a deformuje se, což může způsobit kolaps budovy. Tento rozdíl v chování při požáru činí správně navržené dřevostavby bezpečnější volbou.

Požární odolnost dřevostaveb vs. cihla a ytong
Cihlové a ytongové konstrukce jsou nehořlavé a mají přirozeně dobrou požární odolnost. Běžná pálená cihla si při požáru udrží svou pevnost v tlaku po poměrně dlouhou dobu, ale při celkovém rychlém zahřátí na vysoké teploty se může stát přenašečem a šiřitelem požáru. Tento jev souvisí s její strukturou, kde se nosné, dobře vodivé části střepu střídají s komorami naplněnými vzduchem, který má naopak vynikající tepelně-izolační vlastnosti.
Pórobeton, známý zejména pod značkou YTONG, se při vystavení vysokým teplotám, například během požáru, chová velmi specificky a efektivně. Při zahřívání tohoto materiálu dochází k uvolnění molekulární vody, která je v něm chemicky vázána. Tento proces ochlazuje pórobeton a vytváří přirozený samozhášivý efekt.
Ale oproti dřevu neposkytuje tu samou možnost pasivní ochrany v podobě zuhelnatělé vrstvy. Správně navržená a opláštěná dřevostavba s použitím nehořlavých desek (například Fermacell) se však může požární odolností vyrovnat i těmto materiálům a v mnoha případech je i předčí.

Konstrukce dřevostaveb: Jak je dosaženo vyšší požární odolnosti
K dosažení ještě vyšší požární odolnosti dřevostaveb se používají moderní technologie a materiály. Rámová konstrukce ze dřeva je opláštěna velkoplošnými nehořlavými deskami, jako je například Fermacell, které výrazně zvyšují její odolnost proti ohni. Tyto desky fungují jako bariéra, která omezuje přístup ohně k samotnému dřevu a brání jeho rychlému vznícení. Díky tomu lze zajistit požární odolnost i u větších staveb.
Jak vznikl mýtus o vysoké hořlavosti dřevostaveb?
Tento mýtus vznikl v době, kdy se stavělo z neupraveného dřeva bez moderních technologií. Dnes jsou dřevostavby navrhovány tak, aby splňovaly přísné normy požární bezpečnosti. Kombinace kvalitní dřevěné konstrukce a moderních ochranných materiálů, jako je právě zmíněný Fermacell, zajišťuje vysokou bezpečnost nejen pro rodinné domy, ale i pro komerční objekty.
Závěr: Dřevostavby jsou bezpečné a odolné
Dřevostavby jsou nejen udržitelné a energeticky úsporné, ale i bezpečné z hlediska požární odolnosti. Díky správnému návrhu a použití speciálních materiálů dokážou odolávat požáru lépe než jiné typy konstrukcí, jako je například ocel nebo cihla. Pokud uvažujete o stavbě dřevěného domu, nemusíte se obávat zvýšeného rizika požáru – naopak, moderní dřevostavby jsou navrženy tak, aby zajistily maximální bezpečnost a pohodlí.

Vybíráme z nabídky dřevostaveb
Za účelem jednání ohledně možnosti uzavření smlouvy o dílo na výstavbu rodinného domu zájemce souhlasí s tím, aby společnost Quality house s.r.o. mohla v rámci této komunikace užívat osobní údaje případného zájemce, zejm. jeho jméno, příjmení, bydlište, kdy tyto údaje budou sloužit výlučně za účelem uzavření případné smlouvy a společnost Quality house s.r.o. jako správce těchto údajů se zavazuje, že bude tyto osobní údaje zpracovávat v souladu s právními předpisy, tj. Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v sovislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES.